Telefonní poradce
234 495 499
po-pá: 09.00-18.00
  • Value is required and can't be empty

Výhodná zimní dovolená ve státě Slovinsko

Slovinsko leží ve středu Evropy a hraničí na západě s Itálií, na severu s Rakouskem, na východě s Maďarskem a na jihu s Chorvatskem. S rozlohou 20 273 km² se jedná o jednu z nejmenších evropských zemí, která je ale krajinou velmi různorodá. Malebná krajina v okolí řek, rozsáhlé lesy, skalnaté krasové oblasti, mírná středohoří a vysoko se tyčící vrcholky východních Alp tuto rozmanitost jen potvrzují. Třetina země spadá pod ochranu přírody. Zatímco na jihu u pobřeží Středozemního moře převládá středozemní klima, na hornatém severu se setkáme se suchým, studeným vzduchem a velkým množstvím srážek, což je přímo ideální pro místní regiony zimních sportů. Hlavní město Lublaň má zhruba 287 000 obyvatel a leží relativně centrálně ve středu země. Rekreační regiony jsou odsud velmi dobře dosažitelné.

Kde je možné ve Slovinsku strávit dovolenou?

Na severu Slovinska se rozkládají Alpy a Středohoří. Většina lyžařských středisek se tak nachází mezi Triglavským národním parkem na severo-západě a pohořím Pohorje na severo-východě. Nejznámější jsou pohoří Julských Alp, Karawanke a Savinjské Alpy na severo-západě na hranici s Rakouskem a Itálii. Hřebeny Alp tu dosahují výšky až 3 000 m n.m. V Julských Alpách leží také nejvyšší vrchol Slovinska Triglav (2 864 m n.m.). Vrchol je centrem Triglavského národního parku a je zároveň jako národní symbol vyobrazen na slovinské vlajce. Národní park se vyznačuje vysokými skalnatými horami, hlubokými jeskyněmi, rozlehlými říčními údolími a velkou rozmanitostí rostlin a živočichů. V této nádherné krajině severně od Triglavu se nacházejí Kranjska Gora, jedno z nejznámějších lyžařských středisek Slovinska. Areál nabízí 20 km sjezdovek a 17 vleků, je známý jako místo konání větového poháru v lyžování a byl již několikrát vyznamenán jako nejlepší lyžařské středisko Slovinska.

Na severo-východě, na hranicích s Rakouskem a Maďarskem, leží ve výšce až 1 500 m n.m. pohoří Pohorje. Jako středohoří neleží až tak vysoko a nabízí díky plochých náhorních plošin, mírných svahů a nádherných výhledů dovolenou snů pro rekreační milovníky zimních sportů a rodiny s dětmi, kteří si chtějí svou dovolenou v klidu užít. Na úpatí Pohorje před branami metropole Maribor leží největší lyžařské středisko země s okolo 42 km sjezdovek Mariborsko Pohorje.

Proč dovolená ve Slovinsku?

Vzhledem k rozmanitosti krajiny má každý z rekreačních regionů co nabídnout. Všude, kam se jen otočíte, na Vás čekají krásná panoramata hor a jezer s mnohostrannou nabídkou volnočasových aktivit pro rekreační milovníky zimních sportů. Slovinsko je z 60 % pokryto lesy. Samotná lyžařská střediska jsou tak často umístěna mezi zalesněné hřebeny, které tvoří zasněženou kulisu snů. Turistika, běžkování, sáňkování a lyžování tak dostane romantický nádech. Region Podravská v Dolním Štýrsku nabízí zvláštní spojení relaxace se zimními sporty. Především v metropoli Maribor a jeho okolí se nacházejí kulturně historické pamětihodnosti, ochutnat můžete regionální kulinářské speciality, navštívit termální lázně a nespočet dalších volnočasových aktivit jak na horách, tak ve městě. Lyžařská střediska jsou vhodná pro rodiny s dětmi, jsou přehledná, s jistotou sněhu a některé dokonce také s oceněním za velice dobrá zimní střediska.

Jak dlouho trvá lyžařská sezóna ve Slovinsku?

Jelikož není ve Slovinsku žádný ledovec je lyžařská sezóna ohraničena třemi zimními měsíci a některými týdny před i po. Tím tak startuje lyžařská sezóna jako i v ostatních alpských střediscích v prosinci a trvá v podstatě až do dubna. Důležitá střediska Kranjska Gora a Vogel na západě a Rogla se střediskem Maribor na východě otevírají první prosincový týden a uzavírají střediska v prvním týdnu měsíce dubna.

Regiony Slovinsko

Dolní Štýrsko

Dolní Štýrsko

Dolní Štýrsko (sl. Štajerska) je jedním z pěti historických krajů Slovinska a významnou kulturní a přírodní krajinou na severu země. Do počátku 20. století bylo Štýrsko částí rakouského vévodství Štýrsko, což je viditelné ještě i dnes přítomnou rakouskou kulturou a německy mluvícím obyvatelstvem. 6 050 km² velkou plochu mezi dvěma velkými řekami Mura a Sáva tvoří různorodá přírodní oblast s rozlehlými pláněmi a kopci, ale také horskými vrcholky, které sahají až do nadmořské výšky 2 300 m. Velkou část Dolního Štýrska tvoří Savinjské Alpy, které náleží k pohoří Karavanky. Významná města regionu jsou Maribor, Celje, Velenje a Ptuj, ze kterých to do nejbližšího lyžařského střediska není daleko. Za zmínku stojí hlavně největší lyžařské středisko Slovinska v Pohorje. Nádherný slovinsko-rakouský příhraniční region Dolního Štýrska nabízí milovníkům zimních sportů ideální směs zážitků z přírody a aktivit v horách spolu s městy jako např. Maribor, které určitě stojí za to vidět.

Lyžařská střediska Slovinsko

Mapa zvětšit

Místo (region) Sjezdovky Výška
oddo
41,5 km 325 - 1 327 m